Individual Award winners

2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012

2020-2021

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Courtney Baer (17 ranks)
Outstanding Attorney – Julia Baer (17 ranks)
Outstanding Witness – Gianna Lazzaro (17 ranks)
Outstanding Witness – Julia Baer (16 ranks)

Charm City Classic
Outstanding Witness – Claire Bullington (24 ranks)

Cornshucker Challenge
Outstanding Witness – Brady Coughlin (18 ranks)

Capital City Invitational
Outstanding Attorney – Melissa McCollum (20 ranks)

Illini Invitational
Outstanding Attorney – Melissa McCollum (17P/17D)
Outstanding Witness – Hudson Grove (19 ranks)

atypiCAL
Outstanding Witness – Hudson Grove (17 ranks)

1-D Regionals
All RegionAttorney – Claire Bullington (19 ranks)
All Region Attorney – Courtney Baer (17 ranks)
All Region Witness – Claire Bullington (17 ranks)

4-C Regionals
All Region Attorney – Melissa McCollum (16P/16D)

1-B ORCS
All ORCS Attorney – Joe Gross (23 ranks)
All ORCS Witness – Scott de Haas (23 ranks)

National Championship
All American Attorney – Joe Gross (35 ranks)
All American Witness – Gianna Lazzaro (31 ranks)

2019-2020

Arch Invitational
Outstanding Attorney – Courtney Baer (18 ranks)
Outstanding Attorney – Claire Bullington (18 ranks)
Outstanding Witness – Claire Bullington (17 ranks)

Dairyland Classic
Outstanding Attorney – Claire Bullington (20 ranks)
Outstanding Attorney – Courtney Baer (19 ranks)
Outstanding Attorney – Cameron Wall (17 ranks)
Outstanding Witness – Caleb Hanlon (15 ranks)

ISU Invitational
Outstanding Attorney – Claire Bullington (18 ranks)

Colonel Classic
Outstanding Attorney – Claire Bullington (19 ranks)

Racheter Invitational
Outstanding Attorney – Cameron Wall (19 ranks)
Outstanding Witness – Cameron Wall (19 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Alec Doherty (20 ranks)
Outstanding Attorney – Courtney Baer (18 ranks)
Outstanding Witness – Cameron Wall (20 ranks)
Outstanding Witness – Gianna Lazzaro (19 ranks)
Outstanding Witness – Willow Vander Kooi (18 ranks)

Wheaton Regional
All Region Attorney – Cameron Wall (17 ranks)
All Region Witness – Willow Vander Kooi (17 ranks)

Cedar Rapids ORCS
All ORCS Witness – Cameron Wall (18 ranks)

2018-2019

Arch Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (20P/18D)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (18 ranks)
Outstanding Witness – Peter Macolino (18 ranks)

NIU Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19P/16D)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (20 ranks)
Outstanding Witness – Claire Bullington (18 ranks)
Outstanding Witness – Caleb Hanlon (17 ranks)

ISU Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (18 ranks)
Outstanding Witness – Peter Macolino (16 ranks)

Cornshucker Challenge
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (17 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (16 ranks)

Don Racheter Invitational
Outstanding Attorney – Cameron Wall (18 ranks)
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (18 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (16 ranks)
Outstanding Witness – Estefy Hernandez (18 ranks)
Outstanding Witness – Claire Bullington (17 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Claire Bullington (19 ranks)
Outstanding Witness – Brady Coughlin (19 ranks)

Wheaton Regional
All Region Attorney – Michael Klein (18 ranks)
All Region Attorney – Courtney Baer (18 ranks)
All Region Attorney – Mary Preston Austin (17 ranks)
All Region Witness – Brady Coughlin (20 ranks)
All Region Witness – Cameron Wall (20 ranks)
All Region Witness – Claire Bullington (16 ranks)

2017-2018

Arch Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (20P/20D)
Outstanding Attorney – Richard Green (19 ranks)

NIU Huskie Cup
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (20 ranks)
Outstanding Attorney – Richard Green (19 ranks)

Mac Trials
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19P/19D)
Outstanding Witness – Claire Bullington (19 ranks)
Outstanding Witness – Jake Thornburg (18 ranks)

Superior Durst Memorial Invitational
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (19P/17D)

Mid-Missouri Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (20 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (18 ranks)
Outstanding Witness – Courtney Baer (18 ranks)
Outstanding Witness – Claire Bullington (16 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Witness – Courtney Baer (20 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (20P/20D)

St. Paul Regional
All Region Attorney – Mary Preston Austin (20 ranks)
All Region Witness – Courtney Baer (18 ranks)
All Region Witness – Claire Bullington (16 ranks)

Cincinnati Regional
All Region Attorney – Cameron Wall (20 ranks)
All Region Witness – Andrea Kohlenberg (17 ranks)
All Region Witness – Jacob Thornburg (16 ranks)

2016-2017

Thunderdome Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (20P/19D)
Outstanding Attorney – Blake VanKerkhoff (18 ranks)
Outstanding Attorney – Richard Green (17 ranks)

Richard Calkins Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19P/20D)

Illinois State University Invitational
Outstanding Witness – Joel Erickson (18 ranks)

Cornshucker Challenge
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (18 ranks)

Queen City Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19P/18D)
Outstanding Attorney – Nicole Miller (19 ranks)
Outstanding Attorney – Isaac Hendren (17 ranks)
Outstanding Witness – Blake VanKerkhoff (20 ranks)
Outstanding Witness – Isaac Hendren (19 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Mary Preston Austin (19 ranks)
Outstanding Attorney – Richard Green (19 ranks)
Outstanding Attorney – Nicole Miller (19 ranks)
Outstanding Witness – Isaac Hendren (20 ranks)

Joliet Regional
All Region Attorney – Mary Preston Austin (19 ranks)
All Region Witness – Alex Zebutis (17 ranks D/16 ranks P)

Geneva ORCS
All ORCS Attorney – Mary Preston Austin (16 ranks)

Coaches Awards
Attorney of the Year – Mary Preston Austin
Witness of the Year – Isaac Hendren
Rookie of the Year – Alex Zebutis
Most Improved – Joel Erickson

2015-2016

Thunderdome Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (19 ranks)
Outstanding Attorney – Clarke Doig (19 ranks)
Outstanding Witness – Mary Preston Austin (17 ranks)

Cornshucker Challenge
Outstanding Attorney – Clarke Doig (18 ranks)

Illinois State University Invitational
Outstanding Attorney – Corbin McNeill (18 ranks)
Outstanding Witness – Gabby Siefert (18 ranks)

Billiken Barristers’ Invitational
Outstanding Attorney – Clarke Doig (18 ranks)

Xavier Invitational
Outstanding Witness – Rachel Lies (18 ranks D/17 ranks P)

Mid-Missouri Invitational
Outstanding Attorney – Chris Prescher (18 ranks)
Outstanding Witness – Caitlin McNamara (16 ranks)

Great Chicago Fire Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (20 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Chris Prescher (19 ranks)
Outstanding Witness – Charis Valmores (19 ranks)
Outstanding Witness – Rachel Lies (18 ranks)

Columbus Regional
All Region Attorney – Natalie Bishop (18 ranks)
All Region Attorney – Chris Prescher (17 ranks)

Joliet Regional
All Region Attorney – Jasmine Stein (17 ranks)
All Region Witness – Sophia Smith (20 ranks)

Geneva ORCS
All ORCS Attorney – Natalie Bishop (18 ranks)
All ORCS Attorney – Chris Prescher (17 ranks)
All ORCS Witness – Rachel Lies (18 ranks)
All ORCS Witness – Isaac Hendren (16 ranks)

National Championship (Greenville)
All American Attorney – Jasmine Stein (43 ranks prosecution/40 ranks defense)

Coaches Awards
Attorney of the Year – Jasmine Stein
Witness of the Year – Isaac Hendren
Rookie of the Year – Sophia Smith
Most Improved – Gabby Siefert

2014-2015

Thunderdome Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (19 ranks, both sides)
Outstanding Attorney – Clarke Doig (17 ranks)
Outstanding Witness – Charis Valmores (17 ranks)
Outstanding Witness – Selby Mills (19 ranks for WCMT & 17 ranks Bye-Buster)

Middle Tennessee State University Invitational
Outstanding Attorney – Clarke Doig (18 ranks)

Hoosier Hoedown
Outstanding Attorney – Chris Prescher (18 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (20 ranks)

Joliet Regional
All Region Attorney – Jasmine Stein (19 ranks)
All Region Witness – Charis Valmores (18 ranks)
All Region Witness – Adam Eaton (18 ranks)

Geneva ORCS
All ORCS Attorney – Jasmine Stein (19 ranks)
All ORCS Attorney – Clarke Doig (18 ranks)
All ORCS Witness – Abigail Canfield (18 ranks)

National Championship (Cincinnati)
All American Attorney – Jasmine Stein (23 ranks)

Coaches Awards
Attorney of the Year – Jasmine Stein
Witness of the Year – Charis Valmores
Rookie of the Year – Richard Green
Most Improved – Chris Prescher

2013-2014

Thunderdome Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (19 ranks/17 ranks)
Outstanding Attorney – Drew Chambers (17 ranks)
Outstanding Witness – Abigail Canfield (19 ranks)
Outstanding Witness – Ruth Joyce (20 ranks)

Middle Tennessee State University Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein (20 ranks)
Outstanding Attorney – Drew Chambers (18 ranks)

Illini Invitational
Outstanding Attorney – Drew Chambers (19 ranks)

Mid-Missouri Invitational
Outstanding Attorney – Clarke Doig (17 ranks)

Loras Invitational
Outstanding Witness – Chris Prescher (19 ranks)

Waukegan ORCS
All ORCS Attorney – McNair Nichols (18 ranks)

National Championship (Orlando)
All American Witness – Ruth Joyce (25 ranks)

Coaches Awards
Attorney of the Year – Drew Chambers
Witness of the Year – Ruth Joyce
Rookie of the Year – Ruth Joyce
Most Improved – Lauren Carini

2012-2013

Quincy Invitational
Outstanding Attorney – Jasmine Stein

Middle Tennessee State University Invitational
Outstanding Attorney – McNair Nichols (19 ranks)

Mid-Missouri Invitational
Outstanding Attorney – Trenton Van Oss (16 ranks)

Minnesota Regional
All Region Attorney – Trenton Van Oss (19 ranks)
All Region Witness – Jason Chapman (18 ranks)

Waukegan ORCS
All ORCS Attorney – Jasmine Stein (17 ranks)
All ORCS Witness – Jason Chapman (17 ranks)

National Championship (Washington D.C.)
All American Attorney – McNair Nichols (24 ranks)

Coaches Awards
Attorney of the Year – Trenton Van Oss
Witness of the Year – Jason Chapman
Rookie of the Year – Jasmine Stein
Most Improved – Annie Chestnut

2011-2012

Quincy Invitational
Outstanding Attorney – McNair Nichols (9 ranks)
Outstanding Attorney – David Washko (9 ranks)
Outstanding Witness – Jason Chapman (10 ranks)

Notre Dame Regional
All Region Attorney – Trenton Van Oss (18 ranks)